EkonomiGenelİlginç BilgilerTeknoloji

EN AZ 20 SENEDE GİDEREK ÜN KAZANACAK 3 PROGRAMLAMA DİLİ

gelecek nesil programlama dilleri
gelecek nesil programlama dilleri

Merhabalar bu yazımızda son zamanlarda gelişmekte olan yazılım ve programlama dilleri hakkında bilgilendirme yapacağım. Öncelikle programlama dili yada diğer adıyla yazılım dili nedir onun hakkında bilgi verelim.

Programlama Dili nedir? Yazılım nedir?

Programlama dili bilgisayarda herhangi bir işlemi çeşitli derleyiciler ile derlememiz sonucu bize belirli bir çıktı veren, bilgisayarın 01 lerinden çeşitli komutlara indirgenen ve bilim adamları tarafından oluşturulabilen dillerdir. Program kodlardan oluşur ve programlama dillerinin derleyici ile çeşitli algoritma ile yazıldıktan sonra derlendiğinde verilen çıktılardır.

Program Ve Yazılım Farkı?

Program yukarıda dediğimiz gibi kodlardan oluşur. Yazılım ise pc ile yani bilgisayardaki donanımlarla iletişimi sağlayacak kütüphanelerden oluşan ve yine belirli bir algoritma ile yazılabilen dillerdir.

Mesela cheat engine bir yazılımdır. Fakat onu açtığımızda arkaplanda çalışan cheat engine x86 bir programdır.

Bu farkı anladıysanız şimdi sizlere gelecek 20 seneye damga vuracak olan 3 önemli yazılım dili hakkında bilgi vereceğiz.

GELECEĞİN EN ÖNEMLİ 3 YAZILIM DİLİ (BUNLARI BİLMENİZİ TAVSİYE EDERİM!)

1-) PYTHON (.py)

python
python

Bildiğiniz gibi gelecek teknoloji artık yapay zeka ve makine öğrenimi alanında ilerleme gösteriyor. Bu durum gerçekten çok farklı bir gelişme gösterecek olan teknoloji sektörünü derinden etkiliyor. İşler artık pratik bir yoldan halledilebiliyor. Yapay zeka alanı ve makine öğrenimi alanı biraz geniş bir konu olduğu için ayrı bir yazımızda bu konu hakkında bilgi vereceğiz. Yapay zeka nedir? Makine öğrenimi nedir?

Neyse konumuza dönelim, dediğimiz gibi gelişen teknoloji sayesinde artık işlerin bir çoğunu makineler telefonlarımız arabalarımız kendi kendilerine yapabilecek. Mesela yeni nesil olan arabalar artık neredeyse normal bir insandan daha iyi bir şekilde kurallara uyarak daha iyi bir şekilde araba sürüşünü kendi kendine yapabiliyor. Peki bunu nasıl yapıyor? Neyle yapıyor? Nvidia yı bilirsiniz ekran kartı aldığınız zaman genelde bu markayı tercih edersiniz. Nvidia yapay zeka alanında önemli gelişmeler göstermektedir. Bu siteden ulaşabilirsiniz…

Kısacası geleceğin yapay zeka dili hangisi diye soracak olursanız python deriz. Python sadece bu işe de yaramıyor tabi ki. Hacking araçlarını yazarken veya herhangi bir exploit yazar iken de çok yardımı dokunuyor. Bunların dışında öğrenmesi çok kolay ve sizi çok iyi yerlere getirebilecek bir yazılım dili. Üstelik c# gibi bir programlama dilinde yazdığınız bir program 100 satır olur iken python da bunu 30 a kadar indirebilirsiniz.

Bu programlama dili geleceğin 1 numaralı programlama dili. Öğrenmenizi tavsiye ederiz.

2-) Javascript (.js)

javascript
javascript

Geleceğin en önemli yazılım dili sırasında 2. sırada yer alan javascript var. Peki neden?

JavaScript, yaygın olarak web tarayıcılarında kullanılmakta olan dinamik bir programlama dilidir. Gerçekten çok keskin bir dil. Javascripti genellikle herhangi bir sitedeki sayaçlarda formlarda vs. görürsünüz. Google console da js kodları yazabilirsiniz. Mesela twitterda takip ettiğiniz kişilerin hepsini takipten çıkarmak istiyorsanız ve takip ettiğiniz kişi sayısı bin 2bin gibi çok sayıda fazla ise bu durumda size, basit bir js scripti yardım edecektir.

3-) GO – golang (.go)

go
go

Go – golang, Google’da 2007 yılından beri geliştirilmeye başlayan açık kaynak kodlu programlama dilidir. Daha çok sistem programlama için tasarlanmış olup, derlenmiş ve statik tipli bir yazılım dilidir. Go yazılım dili google tarafından geliştirildiği için geleceğin dili olarak görülmekte. En önemli avantajlarından biri de python gibi açık kaynak kodlu olmasıdır.

GOLANG programlama dili listemizin 3. sırasında yer alsa da js ve py ye gerçekten çok yakın derecede öneme sahip. Bu 3 yazılım dilini kuvvetli şekilde bilirseniz maaşınız az olamaz. Hadi sağlıcakla kalın. Yorum yapmayı unutmayınız!!”…

Originally posted on 09/09/2020 @ 20:26

One thought on “EN AZ 20 SENEDE GİDEREK ÜN KAZANACAK 3 PROGRAMLAMA DİLİ

  • Yüksel

    Program nedir? programlama nedir şimdi çok iyi anladım çok teşekkürler.

    Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.