Teknoloji

Bluetooth le audio nedir?

Bluetooth le audio nedir? Bluetooth le audio ne işe yarar ve nerelerde kullanılır?

Merhabalar bu yazımızda yukarıdaki sorulara cevap vermeye çalışacağız. Bluetooth u birçoğunuz bilir. Bilmeyenler Bluetooth Nedir? yazımızdan bluetoot hakkında bilgi sahibi olabilir. Cihazlar arası dosya aktarımı yapan bir özelliktir. Wifi-direkt gibi. Şimdi ise blutooth le audio teknolojisi nedir cevaplamaya çalışalım.

Öncelikle şunu bilmelisiniz bluetooth le, birçok alanda kullanılmaktadır ve bluetooth le audio henüz cihazlarda kullanıma sunulmamış bir teknolojidir. Şimdi ilk sorudan başlayalım. Bluetooth audio nedir?

Bluetoth audio teknolojisi Bluetooth SIG tarafından duyurulan bir teknolojidir. LE nin açılımı (LOW ENERGY) yani düşük enerjidir. Bu teknoloji yüksek ses kalitesi ile düşük enerji kullanarak klasik olarak dinlediğimiz audio (ses, müzik) teknolojisini daha ileriye taşımayı hedefliyor.Üstelik bunu yaparken uzak bağlantı özelliği kullanılıyor. Ses kalitesi ve düşük enerji tüketimi için Complexity Communications Codec (LC3) ses kodekini kullanıyor. Codeclerin ne olduğuna Codec Nedir? yazımızdan ulaşabilirsiniz. Kısaca ses, audio dosyalarını sıkıştırma işlemini yapar diyebiliriz.

Basitçe Bluetooth le audio ne işe yarar ve nerelerde kullanılır?

Basitçe anlatmak gerekirse sizin bir Bluetooth LE Audio teknolojisine sahip bir kulaklığınız var diyelim. Bu kulaklıkla arama yapabilecek, sesli asistan kullanabilecek, kulaklığı bebek hoparlörü olarak kullanabilecek, dinlediğiniz bir müziği arkadaşınızla yada başkalarıyla paylaşabilecek, ses yayını yapabileceksiniz. Bunları yapar iken wifi şifresi gibi kendi şifrenizi oluşturabileceksiniz. Bu teknoloji sayesinde işitme cihazları sesi doğrudan kaynaktan alabilecek.

Sonuc…

Bu teknoloji henüz yeni bir teknoloji olduğu için henüz cihazlarda kullanıma sunulmamış ve geliştirme aşamasındadır. Muhtemelen 2021 yılında cihazlara eklenecektir.

Bluetooth ( bulutut, blutut ) le audio yazımız hakkında sorularınızı veya eleştrilerinizi yorumlara yapabilirsiniz… Sağlıklı günler dileriz.

Originally posted on 16/07/2020 @ 20:01

One thought on “Bluetooth le audio nedir?

  • Melike

    Bilgilendirici bir yazı olmuş çok teşekkürler

    Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.