İlginç Bilgiler

Armadillo – Armadillo nedir?

Armadillo – armadillo nedir? , Çok fazla bilinmeyen hayvanlar sınıfından olan armadillo, bir memeli ailesidir. Tespih böceklerine benzerler. Kendine has birçok özelliği bulunmaktadır. Bunlardan biride bir zırhının olmasıdır. Bu zırh kemiksi bir yapıya sahip olan kabuktur. Öyle ki bu zırha mermi değdiğinde başka yöne sektiği gözlemlenmiştir. Armadillo tehlike anında vücudundaki kaslar yardımı ile bir top haline gelir ve bu kabuğun içine saklanır. Bu sayede yırtıcı hayvanlardan korunmayı başarmaktadır. Bu zırh keratinden oluşmaktadır.

Güney Amerika’da yaşarlar. Uzunlukları türden türe değişmekle beraber ortalama 75 cm uzunlukta olduklarını söyleyebiliriz. Ağırlıkları 32 kg olabilmekle beraber ör: dev tatu , 2,5 kg da olabilir ör: dokuz kemerli armadillo. Dokuz kemerli armadillolar 15 sene yaşayabilirler.

armadillo, armadillo nedir, armadillo resmi, pembe armadillo, pembe peri armadillo, armodillo, armadilo, armodilla, armadilla, dev tatu, garip hayvanlar, ilginç hayvanlar, armadillo pangolin, armadillo karıncayiyen, armadillo nedir
armadillo, armadillo nedir, armadillo resmi, pembe armadillo, pembe peri armadillo, armodillo, armadilo, armodilla, armadilla, dev tatu, garip hayvanlar, ilginç hayvanlar, armadillo pangolin, armadillo karıncayiyen,

Önemli ve garip özellikleri:

  • Güçlü ön pençeleri sayesinde toprağı kazırlar ve arka ayakları bir kepçe görevi görerek toprağı atar.
  • Nefeslerini dakikalarca tutabilirler böylece toprağı kazırken yüzüne gelen tozlardan etkilenmezler.
  • İyi birer yüzücüdürler. Nefeslerini iyi tutmaları onlara avantaj sağlar.
  • Pençeleriyle toprağı kazdıktan sonra karınca gibi böcekleri güçlü ve yapışkan dilleriyle yakalarlar. Armodillo Yılda ortalama 100 kg dan çok böcek, larva, karınca, solucan yiyebilir.
  • 1 metre sıçrayabilirler.
  • En küçük tür pembe peri armadillo dur.

Pembe Peri Armadillo

Pembe peri armadillo, pembe peri armadillosu
pembe peri armadillosu

Pembe peri armadillo en küçük armadillo türüdür. İsmi renginden gelmiştir. Garip bir görünüşü vardır. Pembe armadillo küçüklüğünden dolayı ağırlığı 2,5 kg kadar olabilmektedir.

Armadillo Pangolin Karıncayiyen Farkı

Armadillo pangolin ve karıncayiyen hayvanları birbirine benzemektedirler ancak birbirinden farklı hayvanlardırlar. Pangolinler cildi keratinli pullarla kaplı tek memelidir. Resimlerden de farkı iyicene anlayabileceksiniz.

Originally posted on 21/10/2020 @ 08:57

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.