GenelSınavlar Hakkında

TYT AYT Sınavı Başvuruları Ne Zaman? Başvuru Fiyatı Ne Kadar?

TYT AYT Sınavı

TYT AYT Sınavı Başvuruları ne zaman? TYT, AYT Sınavı Başvuru Ücreti ne kadar? Ösym TYT AYT sınavı başvuruları. TYT (Temel Yeterlilik Testi), AYT(Alan Yeterlilik Sınavı) ne zaman ve kaç lira?.

Önceki ismi YGS LYS olan fakat şimdi TYT AYT olarak değiştirilen üniversiteye geçiş sınavları başvuruları ÖSYM ‘in yaptığı açıklamayla 12.02.2019 tarihinde yani 12 Şubat salı günü başlayacaktır. Peki başvurular ne zaman son bulacak?

Başvurular 06.03.2019 tarihinde yani 6 Mart’ta sona erecek. Kısacası başvurular 12 şubat günü başlayıp 6 mart günü son bulacaktır.

Peki TYT AYT Sınavı Başvuruları Ne Kadar?

TYT = 50 TL ve AYT = 50 TL YDT=50 olup toplamda 100 TL verilecektir. Yani başvuru ücreti üç sınava da katılacaklar için toplam 150 TL tutuyor.

Peki TYT AYT Sınavları Ne Zaman? Saat Kaçta?

TYT 15 Haziran 2019 tarihinde yapılacaktır. AYT 16 Haziran yani TYT den bir gün sonra yapılacaktır. Saat olarak kesin bilgi verilmiyor ancak, geçen sene 10.15 ‘te başlamıştı. TYT sınavı 2 saat 15 dakika AYT ise 3 saat yani 180 dakika sürmüştü. YDT sınavı ise öğleden sonra 15.45 ‘te başlayıp 2 saat yani 120 dakika sürdü.

Öğrenciler Sınav Günü Ne Getirmeliler?

Sınava girecek öğrenciler yanlarında sınav giriş belgesi ve TC kimlik kartını bulundurması gerekir. NOT: Eski kimlikler yeni kimlik kartlarıyla yenilenmiş olmalıdır. Bunlar yanında değilse sınav gerçekleşmeyecektir.

YKS Sınavı ne zaman ve ne kadar ücret alınacak. YKS sınavı için toplam da 100 lira ücret alınacak.

YKS SINAVI ELEŞTİRİ YAZISI

Öncelikle bu sınavları yapan ÖSYM nedir onu tanıtayım. ÖSYM
Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi yüksek öğretim programlarına girebilme amacıyla başvuran adaylar arasından, başarılı olma olasılıkları diğerlerinden daha yüksek olanları seçerek bu programlara yerleştirmek için, 1974 yılında kurulmuş bir devlet kurumudur. Merkezi Ankara’da bulunmaktadır. Kısaca ÖSYM devlet tarafından maaşlı bir işe girmek için insanları eleyen sınavları hazırlayıp bunları sonuçlandıran ve üniversitelere geçiş sırasında hizmet veren bir devlet kurumudur.

Peki öğrenciler ve adaylar için yapılan bu hizmetin karşılığında kurum adaylardan ne kadar ücret alıyor? Ne kadar ücret almalı?

ÖSYM ‘nin biliyorsunuz her sene aldığı sınav giriş ücretleri var. Bu sınava giriş ücretleri geçen sene TYT = 50 TL AYT = 50 TL YDT =50 TL yani her oturum için ellişer lira idi. Bu sene yine aynı ücret devam ediyor. Neden bu kadar masraf var iken dolar bu kadar artmışken devlet fahiş fiyatlara düzenleme getirirken neden her senede para alınan bu sınava herhangi bir düzenleme getirmiyor. Öğrenciler bu kadar ücret verdiklerinde umutlarını emanet ettikleri emeklerini verdikleri bu sistemde ne kazanıyor? Bir öğrenci düşünün o 12 sene okuduktan sonra bir üniversiteye geçiş sınavına girsin ve bir üniversite kazansın. Sonra kazandığı üniversiteden mezun olmuş olsun ve sonra atanmak için tekrar sınava girsin ve sonuç olarak atanamamış olsun. Ülkemizde bu durumda olan çok insan var.

Ne Yapmalı?

Ne yapmalı? Bana göre mühim olan kişinin sistemden ayrı kendini geliştirebilmesi. Yani bir insan sadece okula gidip geliyor ise o kadar senesi esasicilik felsefesiyle eğitim veren bu sistemden kendi hayatında işine yarayacak bilgi birikimine sahip olmamasından dolayı boşuna harcanmış olacak. Bir insan eğer ki kendi hayatında nasıl yaşayacağını bilmez ise öğrendiği diğer bütün bilgiler onun başkasına sunması gereken bilgilerdir. Bu durumdan muzdarip olmamak için kendinizi geliştirmenizi ve şuan gelişen yeni teknoloji alanında bilgi sahibi olmanızı tavsiye eder saygılarımı sunarım.

YAZAN: GÖLGE

<SINAV STRESİ NASIL KONTROL EDİLİR>

ÖSYM BAŞVURU ADRESİ

-Ziyaretçi Sayısı-

Originally posted on 09/09/2020 @ 19:56

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.