Genel

Borsa İstanbul çöktü Rusya Ukrayna savaşı

Uyarı: Bu anlatılanlar kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir. Tamamen tahmini düşüncelerimdir. Yorumlarda eleştirilerde bulunabilirsiniz.

Borsa İstanbul an itibari ile birçok hissesiyle taban olmuş durumda. Rusya Ukrayna savaşı sebebiyle bu durum uzun sürebilir gibi görünüyor. Özellikle enerji sektörü açısından düşüşler gözlemlenebilir. Peki savaş çok uzun mu sürecek? Rusya Ukrayna savaşı ne kadar süre devam edecek? Borsadaki düşüş böyle devam mı edecek?

Tabii ki bu durum bütün dünya piyasasını etkileyecektir. Bu etkiler savaşın süresine göre daha uzun sürecektir fakat Türkiye bu savaşta önemli bir role sahip olduğundan Türkiye’nin de ne kararlar alacağı merak ediliyor. Özellikle boğazlar ile Rusya’ya engel olabilir bunun bir yaptırımı olacaktır doğalgaz gibi. Diğer taraftan Rusya tarafını seçerse eğer diğer Rusya karşıtı büyük ülkeler ABD gibi yaptırımlarıyla karşılaşırsa bu durum da Türkiye’yi zarara sokacaktır. Yani her iki taraftan da Türkiye oldukça olumsuz etkilenebilir. Türkiye şuan için pek bir tarafa yakınlık göstermiyor, ki iki ülke de Türkiye için önemli, Turizm ve enerji açısından.

Peki bundan sonra bizleri neler bekliyor?

Borsanın düzelmesi için bu savaşın acilen bir ateşkesle sonuçlanması gerekiyor fakat Rusya önemli siyasi bölgeleri almadan durmayacak gibi. Yani bu durum şimdilik kolay kolay çözülecek gibi görünmüyor. Malesef bu taban durumu özellikle enerji piyasası için devam edebilir. Ondan sonra zarar görecek sektörler ise yine Rusya, Ukrayna ile ilişkilerin iyi olduğu durumlarda önemli getirisi olan turizm alanındaki sektörler olabilir. Korkarım ki bu durum uzun sürecektir. Türkiye de bu durumun farkında olduğundan taraf seçmek zorunda kalacaktır. Umarım bu durum bir an önce sonlanır.

Originally posted on 24/02/2022 @ 16:27

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.