GenelÖNEMLİ GÜN VE HAFTALAR

Kadir Gecesi Anlamı ve Okunacak Dua

Öncelikle tüm müslüman aleminin mübarek Ramazan ve Kadir Gecesini kutlarım. Peki Kadir Gecesi anlami ve önemi nedir? Kadir Gecesi nedir? Kadir Gecesi Dua, Kadir gecesi okunacak dualar nelerdir? Kadir Gecesi ne zaman? Kadir Gecesi Hangi gün?

Bu yazımızda yukarıdaki sorulara cevap vermeye çalışacağız.

Kadir Gecesi Nedir Anlam ve Önemi

Kadir gecesi Kuranı Kerimin indirildiği gecedir. Yani bu gece Kuran Hz. Muhammet Sallallahualeyhivesellem’e Allah C.C tarafından Hz. Cebrail aracılığı ile vahyedilmiştir. Kısaca Kuranın indirildiği gece nedir? Diye sorulduğunda Kadir Gecesidir diyebilirsiniz. Peki bu gün yani Kadir gecesi ne zamandır? Kadir Gecesi Ramazanın Kaçı ya da Kadir gecesi Ramazanın kaçıncı günü dür?

Kadir Gecesi Resimli Mesajları için tıklayın…

Kadir Gecesi Ne Zaman? Kadir Gecesi Ramazanın Kaçıncı Günü?

Mübarek kadir gecesi ne zaman – Kadir gecesi Ramazan ayının kaçıncı günü, Kadir Gecesi hangi gün – Kadir Gecesi Ramazanın 26. ve 27. günlerinin arasındaki gecedir. Eğer 2020 Kadir Gecesi ne zaman diyecek olursak, Bu sene yani 2020 19 mayıs günü olduğunu söyleyebiliriz. Daha doğrusu bu gece yani 19 mayıs gecesi Kadir Gecesidir. Peki Kadir Gecesinin anlamı, Kadir gecesinin faziletleri, Kadir gecesinde okunacak dualar nedir, kadir gecesi ibadetleri, Kadir gecesi duası nedir. Sorularını cevaplamak istersek şöyle açıklayalım.

Kadir Gecesi faziletleri ibadetleri ve duası

Kadir gecesi Kuran’ın indirildiği gece olduğu için bu gece hatimler bitirilirse çok faziletlidir. Eğer hatimleriniz yetişmediyse Yasin Suresi okuyabilirsiniz. Çünkü Yasin Suresi Kuran’ın kalbidir. Kadir gecesi ibadetleri olarak da hatimlerden sonra istihare namazınızı kılıp dua etmeniz çok faziletlidir. Peki Kadir gecesi dua olarak neler okumalıyız? Bu sorunun çok basit bir cevabı var. Kadir gecesi dua ya da dualar okumak çok faziletli bir ibadettir. Bu yüzden Kadir gecesinde dua okuduğunuz zaman dualarınız inşAllah kabul olacaktır. Okunması gereken dualara gelecek olursak, Kadir gecesi duası vardır. Gelin Kadir Gecesi özel dua ya bakalım.

Kadir Gecesi Dua – Kadir Gecesi Duası

Bir gün Hz. Aişe validemiz : “Ya Resulallah, Kadir Gecesi’ne rastladığım zaman nasıl dua edeyim?” diye sorunca, Peygamber Efendimiz Salallahualeyhivesellem : “Ey Allah’ım sen affedicisin, affetmeyi seversin, beni de affet” şeklinde dua ve niyazda bulunmasını tavsiye buyurmuştur (Tirmizi, Deavât 84).

Yukarıdaki Kadir gecesi duası dışında bu zor günlerde tüm insanlar için dua etmemiz gerekir. Bu koronavirüs yüzünden insanların bazıları çok zor durumda olduğundan. Allah’tan Kadir Gecesi hürmetine dua ederken insanlık için şifa isteyiniz. Bunlardan sonra kendi dilekleriniz ne ise onları dileyiniz. Şüphesiz Allah bu Kadir gecesinde okunan dualar ı geri çevirmez. Allah’a emanet olun.

Originally posted on 13/08/2020 @ 08:29

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.